GPP uchun online ariza topshirish O`quv kursi
So'nggi vaqtlarda Samarqand viloyatidagi aksariyat dorixonalarda ta'mirlash ishlari amalga oshirilayotganligini guvohi bo'lishimiz mumkin. O'z-o'zidan, “Buning sababi nima?” degan tabiiy savol tug'iladi. Biz bu savol bilan “Zarur amaliyotlar markazi” ning Samarqand viloyati bo'limi inspektori Jasurjon Kushakovga murojaat qildik.
“So'ngi oylarda GPP yani Zarur dorixona amaliyoti standartlarini joriy qilish bo'yicha keng miqqiyosda targ'ibot-tashviqot ishlari amalga oshirilmoqda. Uning natijasi o'laroq, bugun Samarqand viloyatining aksariyat dorixonalarida ta'mirlash ishlari amalga oshirilmoqda. Birgina may oyining o'zida Urgut, Toyloq, Jomboy, Chelak, Kattaqo'rg'on, Narpay tumanlarida GPP sertifikatini olish bo’yicha konsultativ ma'ruzalarni amalga oshiryapmiz” -dedi Jasurjon Kushakov.
Samarqandlik doriхona muassislarini qanday muammolar qiynayotgani bilan qiziqqanimizda: “Yeg'ilishlar jarayonida viloyatning chekka hududlarida elektr tarmog'idagi uzilishlar mavjudligi, bu esa dorixona faoliyatini to'liq amalga oshirishda muammolar keltirib chiqarayotganini takidlanmoqda. Biz esa GPP talabi bo’yicha ayni vaziyatda xavflarni tahlil qilgan holda, zarur texnik ta'minotni amalga oshirish bo'yicha tavsiyalarni bermoqdamiz” – dedi suhbatdoshimiz.
Eslatib o’tamiz, O'zbekiston Respublikasining turli hududlarida bu kabi uchrashuvlar amalga oshirilmoqda, unda ishtirok etayotgan dorixona muassasalari mas'ullari o'zlarini qiziqtirgan savollarga javoblar olishmoqda.

Recently, it has been observed that the majority of pharmacies in the Samarkand region are undergoing renovations. This naturally raises the question: "What is the reason behind this?" To address this question, we reached out to Inspector Jasurjon Kushakov of the Samarkand Regional Branch of the "Center for Good Practices".
"In recent months, we have been conducting extensive work to implement GPP standardization. As a result, renovations are currently taking place in most pharmacies in the Samarkand region. Since the beginning of May alone, we have conducted informational lectures on obtaining GPP certification in the Urgut, Toylok, Jomboy, Chelak, Kattakurgan, and Narpay districts," stated Jasurjon Kushakov.
During our conversation, we also inquired about the issues troubling pharmacists in Samarkand. "During meetings, it was noted that remote areas of the region are experiencing disruptions in power supply, which hinders the proper functioning of pharmacies. In response, we provide recommendations on necessary technical provisions and analyze risks in this situation as required by GPP," the interviewee added.
It is worth mentioning that similar meetings are being held in various regions of the Republic of Uzbekistan, where pharmacy officials receive answers to their inquiries.