GPP uchun online ariza topshirish O`quv kursi
So'nggi vaqtlarda Samarqand viloyatidagi aksariyat dorixonalarda ta'mirlash ishlari amalga oshirilayotganligini guvohi bo'lishimiz mumkin. O'z-o'zidan, “Buning sababi nima?” degan tabiiy savol tug'iladi. Biz bu savol bilan “Zarur amaliyotlar markazi” ning Samarqand viloyati bo'limi inspektori Jasurjon Kushakovga murojaat qildik.
“So'ngi oylarda GPP yani Zarur dorixona amaliyoti standartlarini joriy qilish bo'yicha keng miqqiyosda targ'ibot-tashviqot ishlari amalga oshirilmoqda. Uning natijasi o'laroq, bugun Samarqand viloyatining aksariyat dorixonalarida ta'mirlash ishlari amalga oshirilmoqda. Birgina may oyining o'zida Urgut, Toyloq, Jomboy, Chelak, Kattaqo'rg'on, Narpay tumanlarida GPP sertifikatini olish bo’yicha konsultativ ma'ruzalarni amalga oshiryapmiz” -dedi Jasurjon Kushakov.
Samarqandlik doriхona muassislarini qanday muammolar qiynayotgani bilan qiziqqanimizda: “Yeg'ilishlar jarayonida viloyatning chekka hududlarida elektr tarmog'idagi uzilishlar mavjudligi, bu esa dorixona faoliyatini to'liq amalga oshirishda muammolar keltirib chiqarayotganini takidlanmoqda. Biz esa GPP talabi bo’yicha ayni vaziyatda xavflarni tahlil qilgan holda, zarur texnik ta'minotni amalga oshirish bo'yicha tavsiyalarni bermoqdamiz” – dedi suhbatdoshimiz.
Eslatib o’tamiz, O'zbekiston Respublikasining turli hududlarida bu kabi uchrashuvlar amalga oshirilmoqda, unda ishtirok etayotgan dorixona muassasalari mas'ullari o'zlarini qiziqtirgan savollarga javoblar olishmoqda.

Почему большинство самаркандских аптек ремонтируют?
В последнее время мы можем наблюдать за тем, что в большинстве аптек Самаркандской области проводится ремонт. Возникает естественный вопрос “в чем причина?". С этим вопросом мы обратились к инспектору Самаркандского областного отделения Центра надлежащих практик Жасуржану Кушакову.
“В последние месяцы мы проводим широкомасштабную работу по внедрению стандартизации GPP. Как следствие, сегодня в большинстве аптек Самаркандской области проводится ремонт. Только с начала мая мы провели консультационные лекции по получению сертификата GPP в Ургутском, Тойлокском, Джомбойском, Челакском, Каттакурганском, Нарпайском районах”,- сказал Жасуржон Кушаков.
В ходе беседы мы поинтересовались ещё тем, какие проблемы мучают самаркандских аптекарей. «В ходе совещаний было отмечено, что в отдаленных районах области наблюдаются перебои в электросетях, что создает проблемы для полноценного осуществления деятельности аптеки. А мы, в свою очередь, даем рекомендации по проведению необходимого технического обеспечения, анализируя риски в данной ситуации по требованию GPP ”, – сказал собеседник.
Напомним, что в различных регионах Республики Узбекистан проводятся аналогичные встречи, в ходе которых ответственные лица аптечных учреждений получают ответы на интересующие их вопросы.