GPP uchun online ariza topshirish O`quv kursi
AQSH xalqaro taraqqiyot agentligi vakilari Farmatsevtika tarmog‘ini rivojlantirish agentligida tashrif bilan bo‘ldi
USAID va agentlik o‘rtasida 2019 yilda PQM Plus – “Dori vositalari sifatini oshirish” dasturini amalga oshirishda hamkorlik qilish borasida anglashuv memorandumi imzolangan edi. Mazkur memorandumda ko‘zlangan natijalarga erishish uchun qator sohalarda hamkorlikda ish olib borishga kelishilgan bo‘lib, mazkur hamkorlik doirasida USAID vakillari agentlikning qator boshqarmalari xodimlari bilan uchrashdi.
Xususan, 19 sentyabr kuni “Zarur amaliyotlar markazi” DUK vakillari bilan bo‘lgan uchrashuvda standart operatsion jarayonlar masalasi, sifatni boshqarish tizimini to‘liq ishlab chiqish, joriy etish tamoyillari, texnik xizmat ko‘rsatish masalalari muhokama qilindi.
20 sentyabr kuni Litsenziyalash va nazorat qilish boshqarmasi xodimlari, shuningdek GMP inspektorlari bilan mavjud tizimdagi vaziyat, ariza topshirish va litsenziyalash jarayonlari, sifatda nuqsonlar aniqlanishi va litsenziya qaytarib olinishi masalalarida suhbat o‘tkazilib, inspektorlar tomonidan  o‘tkazilgan so‘nggi inspeksiyalar natijalari tahlil qilindi.
21 sentyabr kuni murabbiy Jiri Xoli tomonidan attestatsiya va validatsiya masalalariaga bag‘ishlangan o‘quv kursi o‘tkazildi.
Uchrashuvlarning so‘nggi kunida, yaʼni 22 sentyabr sanasida Farmatsevtik inspeksiya vakillari bilan Farminspeksiyalar hamkorligi tizimi PIC/S indikatorlari (bu boradagi qonunchilik, inspeksiya jarayonlari, inspektorlar, ularni o‘qitish, laboratoriyalarga kira olish, sifat nuqsonlari) muhokama qilindi.
Shu kunning o‘zida agentlik rahbariyati ham USAID vakillari bilan uchrashib yechimini topishi kerak bo‘lgan masalalar va hamkorlik istiqbollari borasida muzokaralar olib bordi.

Representatives of the US Agency for International Development visited the pharmaceutical network development agency
A memorandum of understanding was signed between USAID and the agency in 2019 on cooperation in the implementation of the PQM Plus – “improving the quality of Medicines” Program. In order to achieve the results of this memorandum, it was agreed to conduct joint work in a number of areas, and within the framework of this cooperation, USAID representatives met with employees of a number of departments of the agency.
In particular, on September 19, at a meeting with representatives of the” Center for necessary operations " DUK, the issue of standard operating processes, the principles of full development, implementation of the quality management system, maintenance were discussed.
On September 20, an interview was held with employees of the licensing and control department, as well as GMP inspectors on the issues of the situation in the existing system, application and licensing processes, the detection of quality defects and the withdrawal of a license, and the results of the latest inspections conducted by inspectors were analyzed.
On September 21, a training course dedicated to attestation and validation issues was held by coach Jiri Holi.
On the last day of meetings, that is, on September 22, the system of cooperation of Farminspection with representatives of pharmaceutical inspection PIC/S indicators (legislation in this regard, inspection processes, inspectors, their training, access to laboratories, quality defects) was discussed.
On the same day, the management of the agency also met with USAID representatives to negotiate issues and prospects for cooperation that need to be resolved.